Membran Fiyatları

Bina ve konutların su yalıtım sistemleri olan membranlar, binaları sudan ve nemden koruyarak binaların alt katlarına su akıntısı oluşmasını engelliyor. Bilindiği gibi binaların çatı katlarından yağmur ve kar suları kendilerine uygun yer bularak binanın iç katlarına sızar ve burada konutların tavanlarında hem akıntılı hem de küflü bir durum ortaya çıkarır. Bu nedenle bu durum kişilerde çeşitli hastalıklara neden olabiliyor.

Özellikle romatizmal hastalıklar bu nedenlerden dolayı kişilerde görülebiliyor ve gelişebiliyor. Bu nedenle çatılara su yalıtım sistemlerinin yapılması hem çatıları ve binaları korurken hem de kişilerin sağlıklarının olumsuz yönde etkilenmemesi sağlanıyor. Membran uygulamaları ile su yalıtımı yaptırmak isteyen birçok kişi membran fiyatları konusunda bilgi almak istiyor. Bu nedenle birçok internet forum sitelerinde bu konu ile ilgili sorular sorarak cevap arıyorlar.

Membran Fiyatları Neye Göre Değişir?

Membran fiyatları membrandan membrana göre değişiklik gösterir. Bu durum kalite farkı değil membranların içerdiği etken maddeler ile ilgilidir. Membranlar tek düze bir şekilde üretilmiyor. Birbirinden farklı özellikler ve etken maddeler ile üretildikleri için etki alanları da birbirinden farklılıklar gösteriyor. Bu farklılıklar da fiyatlara yansıyor. Bu nedenle membran fiyatları kullanılan etken maddelere göre ya daha ucuz ya da daha pahalı olarak ortaya çıkıyor. Özellikle membran içeriğinde bulunan polyester keçe taşıyıcılı etken maddesi nedeni ile membranlarda kopma ve parçalanma gibi durumlar ortaya çıkmaz. Polyester keçe taşıcı etken maddesi içeren membranların fiyatları ile içeriğinde cam tülü keçe taşıyıcılı etken maddesi taşıyan membranlarda fiyat farkları söz konusudur.

Cam Tülü Keçe Taşıyıcılı Membranların Özellikleri ve Fiyatları

Cam tülü keçe taşıyıcılı etken madde cam tozundan elde edilen birer keçeden ibarettir. Bu etken madde ile oluşturulan membranların kopma ve yırtılma gibi özellikleri vardır. Bu nedenle membran fiyatları incelendiğinde cam tülü keçe taşıyıcılı membran fiyatları polyester keçe taşıyıcılı membranlardan daha ucuz olduğu görülür. Ancak cam tülü keçe taşıyıcılı membranların uygulama alanları da polyester keçe taşıyıcılı membranlara göre farklılıklar gösteriyor. Bu nedenle yerine göre her iki membran türünün de önemi oldukça büyüktür.

Membran Uygulamasının Teknikleri

Membran uygulamaları genel geçer bir sistem ile yerine getiriliyor. Bugün müstakil konularda ve büyük iş merkezlerinin çatılarında yapılan membran uygulamalarının teknikleri ve yapılış mantığı aynıdır. Membranlar uygulanmadan önce çatı yüzeyleri temizlenmelidir. Bundaki temel amaç membranların ısıtılarak zemine daha iyi yapışması için zeminin tozdan arınmış olması gerekiyor. Tozdan arınma durumunu daha sağlam bir şekilde sağlayabilmek için filinkot adı verilen sıvı bir malzemenin yüzeye sürülmesi sağlanır.

Bu etken maddenin özelliği zemindeki tozları yapışkan özelliğinden dolayı tutarak membranın zemine daha iyi yapışmasını sağlamasıdır. Bu işlem bittikten sonra membran zemin üzerine ısıtılarak yapıştırılır. 10 metre uzunluğunda olan membranın zemin üzerine yapıştırılmasından sonra üzerine 10 cm binili olacak şekilde diğer membran yapıştırılarak uygulama neticelendirilir. B işlem uzmanlık gerektiren bir işlem olmasının yanında kaliteli işçilik elde etmek için de kaliteli malzeme kullanmak gerekiyor. Bu nedenle ucuz membran tercih etmek bu konuda riskli sonuçlar doğurabiliyor. En kaliteli membranların kullanılması ile birlikte çatılardaki yalıtım sistemi uzun yıllar hizmet veriyor.

Membran Fiyatlarının Karşılaştırılması

Membran üretimi yapan birçok firma söz konusu. Bu firmalardan hangisinin en iyi kalitede üretim yaptığını bilmek için membranların özelliklerini iyi bilmek gerekiyor. Özellikle membranların içerisindeki katkı maddelerinin oranlarının bilinmesi ile bu özellikler sayesinde membranın kalitesi bilinmiş oluyor. Firmalar arasındaki karşılaştırma bu şekilde yapılıyor.