Su Yalıtım Malzemeleri

Su yalıtım malzemeleri ve su yalıtım membran üreticisi olan Sarpet, yapıların daha dayanılıklı hale getirilmesi çin çalışmalar yapmaktadır. Günümüzde yüksek binaların büyük bir kısmı taşınmalı betonarme ile yapılmaktadır. Betonarme malzeme dışarıdan gelen etkiler nedeniyle taşıma özelliğini ve direncini kaybedecektir; bunun önüne geçmek için çatı gibi hava şartlarına açık olan alanların su yalıtım malzemeleri kullanılarak dayanıklı hale getirilmesi gerekir. Temelde kullanılan malzemeler de toprağın içine sızan sızıntı sular ile veya sel gibi doğal afetler nedeniyle korozyona uğrayacaklar, dayanıklılıklarını yitireceklerdir.

Şiddetli yağışlar baş gösterdiğinde veya kar suları eridiğinde yer altı su seviyeleri belirli seviyenin üstüne çıkarlar, bu durumda binaların temel ve perde malzemelerinde korozyon oluşur, aşınmaya başlar; bir süre sonra taşıma kabiliyetlerini kaybederler. Binaların temellerinde su yalıtımı yapmakla taşıyıcıları suyun aşındırıcı etkisinden kurtarmaya çalışıyoruz. Yeraltında biriken yağmur suları ve yer altına sızan sular taşıyıcı elemanlar için hayati tehlike gösterirler. Binalarda bulunan beton ve çelik, su ile temas ettiğinde, çeliğin paslanması ve betonun hacminin artmasıyla direncinin kırılması gündeme gelir, böylece yapıların deprem karşısında güçlü olması beklenemez. Korozyonu önleyebilmek için temellerde doğru su yalıtımı yapmak zorundayız.

Farklı Fiyat Skalasında Malzeme Bulmak Mümkündür

Su yalıtım malzemesi seçerken ömrünün uzunluğuna göre seçmeniz, başlangıçta fiyat açısından yüksek olsa bile sizin için daha ekonomik olacaktır. Ancak ürünü seçerken mutlaka sektör profesyonellerine danışmakta fayda vardır. Ürünlerin alımını yaparken öncelikli olarak fiyata bakmayınız; önemli olan kalitesi ve teknik standartlarının yüksekliğidir. En yüksek kalitede olan ürünü tercih ederek maliyeti ön planda tutmamanız gerekmektedir. Böylelikle su akıntıları, çatı örtüsünün sert hava koşullarında kopması, parçalanması sorunları ortadan kalkacaktır.

Su Yalıtım Malzemelerinin Özellikleri

Bitüm esaslı malzemeler ham petrolden yapılmış olan, işlenmesi kolay ve su geçirmezliği için kullanılan malzemelerdir. Bitüm oranının yüksek olması ve dolgu oranının düşük olması malzemenin kalitesini belirler. Sarpet solüsyonlar, kauçuk ve elyaf katkılı olup, yüksek elastikiyete sahip malzemelerdir. Yüksek elastikiyete sahip olma özelliği ile malzeme donma ve çözünme döngüsüne dayanıklı hale gelir; ayrıca hava şartlarında ani sıcaklık artış veya düşüşlerinde özelliğini kaybetmez. UV kaplı olup, güneş ışınlarından etkilenmediğinden çatılarda güvenle kullanılabilir.

Ekonomik olması, kolayca tamiri mümkün olduğu kadar akciğer kanserinin temel nedeni olan Rado gazının oluşmasını engellediği için de tamiri mümkün olmaktadır. Bitüm esaslı malzemeler binaların daha yapımına başlamadan temellerinde, binanın toprak altında kalan kısımlarının su geçirmezliğinin sağlanmasında, binaların çatılarında kullanılırlar. Bitüm esaslı su yalıtım malzemeleri çatlakları rahatlıkla absorbe edebilirler. Sıvı halde olanları istenilen bölgeye sürülür. Emülsiyon şeklinde su yalıtım malzemeleri vardır ki bunlar macun kıvamındadırlar. Hava sıcaklığının 25-28 derece olduğu zaman bir günlük sürede kuruyabilirler.

Termoplastik polyolefin membran malzemelerin esnekliği fazla olup, çatı, tünel, binaların temelinde su yalıtım malzemeleri olarak kullanılır. Tek bileşenli poliüretan malzemeler, elastiktir, uzamaları 400%- 500% civarındadır. Sıvı olarak uygulandığından dolayı ek yerlerinin olmaması çok önemli bir avantajdır. Teras, temel ve çatı yalıtımları için uzun ömürlü olmalarından dolayı sıklıkla tercih edilir. Son bir yıldır Türkiye'de kullanılmakta olan, sert olması, bir iki dakika içerisinde donabilmesi, 400% uzama özelliğinin olması gibi avantajlı özellikleri nedeniyle tercih edilen Sprey Polyurea su yalıtım malzemesi ürünü vardır. Uygulamaların başarılı olabilmesi için yağışlı havalarda yapılmaması gereklidir.

Su Yalıtımı Sonradan Düzeltilemez

Temellerde su yalıtımı yapılmamışsa binanın dikilmesinden sonra bunun telafisi mümkün değildir. Çatılarda ise yanlış uygulamaları ya da eksik uygulamaları düzeltmek mümkün olmakla birlikte başta ödeyeceğiniz paradan kat kat fazlasını ödemek zorunda kalırsınız.