Bitümlü Membran

Bitümlü membran, yaşam alanlarına biçimli ve su izolasyonunu sağlanmak adına kullanılıyor. Amaç, yapılarda suyun sebep olduğu bazı olumsuz etkilere karşı korunması için kullanılan bitümlü membran su izolasyonu malzemesinin amacı, yapıların temel, perde, çatılarında, bodrum, teras, bahçe, viyadük, köprü ve benzeri çeşitli yüklere maruz kalan ya da maruz kalma riskini taşıyan yapıların sudan kaynaklı problemlerini çözmektir. Dolayısı ile yapı malzemelerinde seçici veya ayırıcı geçirgen tüm malzemelerin adını taşıyan membran ya da bir diğer adı ile bitümlü membran malzemesi, yağmurlu havalarda çatılarda oluşan yağmur suyunun istenilen yöne verilmesi ve döşeme betonuna geçmemesi amacı ile kullanılıyor.

Bitümlü Membran Kullanım Amacı

Yapıların çatılarında ya da zeminlerinde nemin veya suyun neden olduğu olumsuz durumlara karşı yapıları korumak ve yaşam alanlarını daha konforlu bir su izolasyonuna kavuşturmak amacı ile kullanılan bitümlü membran malzemesinin yapısı ile reçinesinde oldukça güçlendirici ve bir o kadarda sağlam dayanımlı polimerler var. Sağlam yapısından dolayı bitümlü membran malzemesi yalıtma işlemlerinde çok sık kullanılan bir izolasyon yöntemi malzemesidir. Otel, hastane, konut, villa, köşk, bütün alış veriş merkezleri, her tür ev, ofis ve benzeri yapılar için kullanılan bitümlü membran izolasyon malzemesi, yapıların konforu için büyük önem arz ediyor.

Bitümlü Membran Uygulaması

Polimerler yardımı ile takviye edilmiş olan bitüm, çeşitli kopma, çekme, kopma ve yırtılmaya karşı dayanıklı cam ya da polyester gibi taşıyıcılar ile imal edilir. Pek çok taşıyıcı özelliklere sahip olan bitümlü membran malzemesi, kullanım kolaylığı sunmasının yanı sıra her tür hava koşullarına karşı da dayanıklı bir malzemedir. Bitümlü membran işleminin uygulaması ustalık gerektiren bir işlem olsa da uygulanması tahmin edildiğinden de daha kolaydır. Hafif yapısı, farklı renk seçenekleri, kolay kullanımı, modern ve şık görünümü ile de dikkat çeken bitümlü membran, şalumo alevi ile uygulanır. Her tür yapıların içerisine nem ve suyun girmesini engelleyen bitümlü membran malzemesinin bir diğer özelliği de hafif yapısı sayesinde hiç bir şekilde binayı yormaması ve yapıya yük olmamasıdır.

Bitümlü Membran Ömrü

Bitümlü su yalıtım membranları kaliteli ve dayanıklı bir yapıya sahip oldukları kadar maliyetleri de çok yüksek olmadığı için her kesimin kullanabildiği bir malzemedir. Hem uygun hemde kaliteli bir ürün olan bitümlü membran malzemesinin ömrü de oldukça uzundur. İşin ehli tarafında düzgün bir işçilik ile uygulanan bitümlü membranın ömrü daha da uzun sürelidir. Bitümlü membran uygulaması esnasında zeminin, temiz, kuru olmasına ve yüzeyin düzgünlüğüne dikkat edilirse bitümlü membranın ömrü tahmin edildiğinden daha uzun olabiliyor. Yani malzemenin kalitesi kadar malzemenin işçiliği de büyük önem arz ediyor. Dayanıklığı ve kolay kullanımı ile bilinen bitümlü membran malzemesi doğru bir şekilde uygulandığı taktirde oldukça uzun ömürlüdür.

Bitümlü Membran Su Yalıtımında Kesin Çözümdür

Bitümlü membran, su yalıtımı için yeterli bir uygulamadır. ve yalıtımın tamamlayıcısı olan çeşitli aksesuarlar kullanarak, uygun bir yere uygulanan bitümlü membran işlemi su yalıtımı için en doğru yöntemdir. Ancak her işçilikte olduğu gibi bitümlü membran uygulaması da doğru kişiler tarafından yapılmadığında bitümlü membran beklenilen ve istenilen performas elde edilmeyebilir. Bundan sebep bitümlü membran uygulaması işin eşli kişiler tarafından uygulanması gerekir. Yani, su yalıtımı için en doğru ve sağlam yöntemi olan bitümlü membran uygulaması her ne kadar kolay bir uygulama gibi görünse de uzmanlık isteyen bir iştir. Doğru ustalar tarafından uygulanan bitümlü membran malzemesi su yalıtım için en doğru yöntemdir.