Membran Çeşitleri

Membranlar, bina temellerinin veya binanın bitmiş alanlarının su ve nemden korunmasını sağlamak için kullanılan malzemedir. Amacı, su ile uygulandığı zemin, duvar veya alan arasında sızdırmazlık sağlaması ve hidrostatik basınca mukavemet göstermesidir. Su yalıtım ürünleri membran çeşitleri tümü petrol ürünü malzemelerden oluşmaktadır. Doğru bir şekilde uygulandığında su girişini ve geçişini tamamen ortadan kaldırır. Binaların çatılarında, duvarlarda, bodrum katlarda, teraslarda ve havuzlarda kullanılarak uygulandığı her alanda su yalıtımı sağlar. Buhar ve neme karşı da direnç gösterecek şekilde tasarlanmış.

Membranlarda Kalite Kontrol Sistemi

Firmamız, sektörün su yalıtım membran ihtiyacını karşılamak amacıyla Sultangazi Habipler Köyünde membran üretimi yapmaktadır. Üretimin her aşaması kalite kontrol sistemiyle denetlenmektedir. Ürünlerimiz TSE, ISO ve CE standartlarına uygundur. Bu standartların karşılanması ve sürekliliğinin sağlanmasının yanında, piyasa ihtiyaçlarına ve müşteri taleplerine yönelik yeni ürün geliştirme çalışmalarımız da devam etmektedir.

Membran Ürünlerin Doğru Alanlarda Kullanımı

Tüm membran çeşitleri ihtiyaca göre su yalıtımı yapılacak açık alanlarda ve erişilemeyen kör noktalarda, iç mekan veya alt taban koruma alanlarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bir binanın temelinin su ve nemden korunmasında yalıtım amaçlı kullanılabilir. Bununla birlikte su ile teması olabilecek veya su geçirgenliği olan toprak alanlarda su geçirgenliğinin önlenmesi için yüzeylerin altına veya üstüne kaplanır. Suyun ve nemin sızmasını önleyerek, binaların yapısal donanımlarının korur. Membranlar ile yapılacak yatılım su geçirgenliğini önlemenin yanı sıra, soğuk ve sıcak döngülerinin yapıya zarar vermesi önlenir. Yalıtım için membran çeşitleri seçerken dikkat edilmesi gereken husus, kullanılacak yüzeydeki sızdırmazlık kalınlığının belirlenmesidir. Bina açık alanlarında uygulanacak membran ile temel seviyesinde veya bodrum katlarda kullanılacak membran özellik ve kalınlık bakımdan farklı olacaktır. Bu konuda müşterilerimize ve müteahhitlere kullanmaları gereken yalıtım malzemesi konusunda da danışmanlık yapmaktayız.

Ürünlerimizin Genel Özellikleri

Firmamızın ürettiği ve garantisi altında bulanan membran çeşitleri uygulandığı alana su veya sıvının sızmasını engellemek için hava alabilir özelliktedir. Aynı zamanda duvarın veya kaplamanın içine sızabilecek su buharının da dışarı atılmasını sağlar. Çatılarda, teraslarda zemin sürekli güneş ısısına maruz kalacağı için UV ışınlarına dayanıklıdır. Bu özellikleri ile tüm çatı sistemlerinde kullanabilir. Bina temelleri, bodrumlar ve toprakla birleşen duvarların yalıtılmasında önemli yere sahiptir. Her türlü basınca ve kimyasal aşınmalara karşı dayanıklıdır. Gerekli esnekliğe ve basınç dayanımı için gerekli kalınlığa sahiptir.

Elastomerik Membranlar

Bitüm bileşiğinden oluşan malzemedir. Termoplastik Elastomerik Reçine (SBS) sayesinde yüksek elastikiyete sahiptir. Polyester cam şeritlerle takviye edilmiştir. Bu özelliği ile uzun yıllar dayanıklı kalır, yüksek performans gösterir. Esneme, delinme ve yırtılmalara karşı stabil özelliğe sahiptir.

Plastomerik Membranlar

Polypropylene (App) ve Polyolefın (Apao) ile modifiye edilen endüstriyel bitüm bileşiklerinden imal edilmiştir. Esnek yapıları sayesinde uygulandığı zemine veya alana kolayca yapışarak kavrama yapar. Çatlak ve kırıkları doldurarak tam bir sızdırmazlık sağlar. Bu sağlam yapısını bozulmadan uzun yıllar korur. Mekanik veya statik davranışlara karşı konutlarda ve ticari yapılarda en iyi çözümü sağlar.

Radon Membranlar

Çok fazla nem bulunan yerlerde buhar sorununun çözümünde kullanılır. Uzun yıllar güvenle kullanılabilirler. Yalıtım malzemesinin özelliği nedeniyle yoğun neme maruz kalan duvar, zemin ve çatılar için idealdir. Binaların temellerinde ve toprakla temas eden istinat duvarlarında da rahatlıkla kullanılabilir.

Bitki Kök Bariyeri Membranları

Su ve nem bariyeri oluşturmasının yanında, telle takviye edilmiş polyester takviyesi bulunmaktadır. Bu özelliği ile yüksek basınca, uzama ve delinme gibi sorunlara direnç göstermektedir. Aynı zamanda mükemmel mekanik özelliğe sahiptir. Su yalıtımının yanında bitki köklerinin engellenmesi ve gelişmesine önlem olarak bariyer görevi de yapar.